Parent Support Group
Home > Achievements > Non Academic Achievements

Non Academic Achievements

2018 NON-ACADEMIC ACHIEVEMENTS

S/N    Event     Date     No. of Pupils      Award     

12018 National Inter-School Taekwondo Championships11 April 20187  2 Gold and 3 Bronze
SYF 2018 Arts Presentation for Dance International18 April 2018 Certificate of Accomplishment
3SYF 2018 Arts Presentation for Band Concert 
19 April 2018 Certificate of Accomplishment
4The Girls’ Brigade 63rd Singapore Company Best Unit Competition
  Gold Award & Sustained Achievement Award
5The Boys’ Brigade 88J Singapore Company 
26 May 2018 JM Fraser Award for Excellence 2018 (Bronze)
6Red Cross First Aid Championship 2017
April 2018
 
10
Bronze
7Red Cross Excellent Unit Award
April 2018
 Gold 
8Red Cross Director’s Award
April 2018
 1 
9North Zone Football Tournament
Jan 2018               Junior - Round One 1st                   
Senior - Round One 4th
10Tamil Language External Competitions 2018 – Story Telling   1Telok Blangah CC (Consolation) 
Singapore Tamil Language & Cultural Society (First)
 11Tamil Language External Competitions 2018 – Essay Writing  1Telok Blangah CC (Participation)
 12Tamil Language External Competitions 2018 – Singing  4Chong Pang CC (Participation)
Singapore Tamil Writers Association (Participation)
 13Tamil Language External Competitions 2018 – Reading  1 Telok Blangah CC (Participation)
 14Tamil Language External Competitions 2018 – Poetry Recitation  1 Singapore Tamil Writers Association (Participation)
 15Kem Perkasa Warisan 2018 21 Mar 2018 5 Anugerah Sudip Emas
 162018 Goodtalk (Global Village) Children & Youth Bilingual Speech Competition  1 Second Prize
 173D-tronics Digital Making National Infocomm Challenge   2Junior Category: Best Teamwork - Runner Up 


2017 non-academic achievements


S/N  Event     Date     No. of Pupils      Award     
1     North West Outstanding All Rounder Student Award 2017
12/02/ 20171North West Outstanding All Rounder Student Award 2017
2Red Cross National First Aid Championship 201719/03/2017 14Silver Award
3National Taekwondo Championship 201711/4/2017 2SENIOR DIVISION MALE YELLOW 7 BELT (Silver)
SENIOR DIVISION MALE GREEN 6 BELT
(Bronze)

4    

Tamil Reading Competition
 
1/4/2017

 1

Consolation Prize
5
Singapore Mathematical Olympiad for Primary Schools(SMOPS)
15/5/2017 51 Silver, 1 Bronze & 3 Participation Award
6 
Raffles Institution Primary Mathematics World Contest(RIPMWC)
15/5/2017 1Certificate of Distinction in the Junior Category    
7
Girls' Brigade Low Guat Tin (LGT) Challenge 2017
22/8/2017 1412 Silver & 2 Gold
8    
Teater Pelajar Skit Competition 2017
09/2017 10Second Position & Best Actor

9

Boy's Brigade 'The Gold Badge' Award
 

 
3

Boy's Brigade 'The Gold Badge' Award

10        

Boy's Brigade 'BB Adventure Quest'
 3Boy's Brigade 'BB Adventure Quest'
11Boy's Brigade 'BB Character Quest'
 4Boy's Brigade 'BB Character Quest'
 
12

Football North Zone Top 8
   
Football North Zone Top 8

13

N6 CLUSTER MEDIA AND DESIGN FESTIVAL 2017 41st Position for Robotics

14

N6 CLUSTER MEDIA AND DESIGN FESTIVAL 2017
 3Special Mention for 3D Animation 

15

N6 CLUSTER MEDIA AND DESIGN FESTIVAL 2017  3Special Mention for Videography 

2016 Non-ACADEMIC Achievements


S/N      Event      Date      No. of Pupils       Award     
1      North Zone Primary Schools Football Championships 201623/03/1615Senior Division : Runner Up
2      SYF 2016 Arts Presentation for Band Concert05/04/1643Certificate of Accomplishment       
3      2016 National Inter-School Taekwondo Championships12/04/1615Poomsae Individual Junior Division
1 Bronze(4th Place)
Lui Gan Bing (5.2)



4      SYF 2016 Arts Presentation for Dance International25/04/1627  Certificate of Distinction
5      The Girls’ Brigade Singapore Company(63rd Co) Awards 201526/03/1613     
Gold Award & Sustained Achievement Award 
     






2015 Non-ACADEMIC Achievements


S/N Event Date No. of Pupils  Award
1 The Girls’ Brigade Singapore Company(63rd Co) Awards 2014 11/03/15 30 Gold Award & Sustained Achievement Award (2008-2014)
2 Singapore Digital Media Awards 2015 5/03/15 4 Silver Award
Ventura Nolsen Gahol (4.1)
Jasleen Kaur (4.1)
Mohammad Abbas Ashiddiq (4.3)
Denzel Chew Kok Wen (4.4)
3 The Boys’ Brigade(88J Co) J M Fraser Award for Excellence 2014 6/04/15 33 Silver Honour Roll
4 Red Cross Youth Excellent Unit Award 2014 17/04/15 49 Silver Award
5 2015 National Inter-School Taekwondo Championships 17/04/15 13 Kyorugi Senior Division
2 Gold
OWYONG JIAN AN KEN (6.2)
MUHAMMAD HIFZIL IMAN B MOHD J (6.3)
Kyorugi Junior Division
2 Bronze
YE BHONE SHIN (4.4)
EDMUND TAN JUN JIE (5.3)
Poomsae Team Junior Division
1 Bronze
YONG LE YU (4.1)
CHIEW JING EN, ALICIA (4.2)
THIRUMALAR SENTHILNATHAN (4.2)

6 North Zone Primary Schools Football Championships 2015 12/03/15 15 Junior Division : Champion
7 SYF 2015 Art Exhibition 7/04/2015 7 Certificate of Recognition(Special Mention)
Category B
Cheah Yu Zen , Toh Wei Si , Lin Jie Kang 4.1
Kevin Neo , Lee Jia Wen 4.2
Audrey Ann 4.3
Lin Ziqi , Charis Sng , Mohammad Izzul 3.1
Certificate of Recognition
Category A
Nur Fitrah , Rabago Gabriel 2.1
Tang Kang Yi 2.3
Yang Yuet Yuet 2.4
Zeng Baoyi 2.5
Joanne Hoo , Kevan Lim 2.6
8 STAEDTLER World Kids Colouring Day Competition 2015 6/05/2015 3 Upper Primary Category
Zheng Yang 5.2 – 3rd Prize
Lee Jia Ling 6.1 – Consolation Prize
Lower Primary Category
Tang Kang Yi 2.3 – Consolation Prize
9 14th National Primary Schools Golf Championships 2015 7/07/2015 7 Individual Events
Individual (Girls) : 2nd Position
(Jin Jiarui P6.3)
Individual (Boys) : 4th Position
(Kunakorn Tang P6.2)
Team Events
Team (Boys) : Champion
(Irvyn Tan P4.2 & Kunakorn Tang P6 .2)
Team (Girls) : Champion
(Jin Jiarui P6.3 & Megan Lim Kai En P6.2)
10 2015 Doodle 4 Google Competition 10/07/2015 2 Age 10 -12 Category
Age Group Winner - Zheng Yang 5.2
11 The Girls’ Brigade Singapore Company(63rd Co) LGT Challenge 2015 21/03/15 17 Silver Award
12 The Boys’ Brigade(88J Co) BB Week 2015 22/03/15 22 Silver Honours Roll
13 Lion Cubs Golf Championship 2015 @ National Level 23/07/15 16 PC ‘C’ Division
1 Gold , 2 Silvers , 2 Bronzes , 1 Merit
PC ‘D’ Division
1 Bronze , 3 Merits
HCP Division - Individual
Girls – 2 Gold with Honours
Boys – 1 Gold with Honours , 2 Golds
HCP Overall Position
Girls – Champion , 1st Runner Up
Boys – 2nd Runner Up , 10th Position
HCP Division – Team
Boys – Champion
Girls - Champion
14 Red Cross Youth Director’s Award 2015 28/10/15 49 Director’s Award
Shaleen Al'vena Binte Husin Shah 6.2

2014 NON-ACADEMIC ACHIEVEMENTS



S/N Event Date No. of Pupils Award
1 Red Cross Youth Community Service Award 2013 21/2/14 49 Silver Award
2 Red Cross Youth Excellent Unit Award 2013 21/2/14 49 Gold Award
3 The Boys’ Brigade (88J Co) J M Fraser Award for Excellence 2013 13/3/14 33 Silver Honour Roll
4 North Zone Primary Schools Football Championships 2014 7/3/14 16 Senior Division Boys - 2nd
5 The Girls’ Brigade Singapore Company(63rd Co) Awards 2013 15/3/14 30 Gold Award & Sustained Achievement Award
6 Singapore Digital Media Awards 2014 6/3/14 21 Certificate of Participation
Azhad Salihin P5.1
Lim Zi Cong Ken P6.3
Ibarrola Jan Isaac Bermudo P6.3
Vincent Toh Feng Sheng P6.4
Daren Leow Wee Sing P6.1

7 Singapore Youth Festival 2014
Arts Presentation For Band 
(Symphonic Band Category)
4/4/14 38 Certificate of Accomplishment
8 Singapore Youth Festival 2014
Arts Presentation For Dance
(International Dance Category)
15/4/14 29 Certificate of Accomplishment
9 2014 National Inter-School Taekwondo Championships 17/4/14 16 1 Gold , 2 Silvers , 8 Bronzes
10 Northwest CDC Oustanding All Rounder Student & School Awards 2014 10/4/14 - School Level Award
Cheong Chui Mun Felicia P6.2
CDC Level Award
Muhd Alif B Djohan P6.1
Thirumoorthy Iswarya P6.1
11 Boys’ Brigade Gold Award 2014 30/4/14 7 Gold Award Badge
Benjamin Ye P6.4
Ethan Law P6.1
Darren Lim P6.2
Aaron Chan P6.5
Eli Navarez P6.3
Benedict Tay P6.5
Sunny Fong P6.1
12 Red Cross Youth
National First Aid Competition 2014
15/3/14 11 Management(Links) Category
2nd Runner Up (North District)
13 Red Cross Director’s Award 2014 49 Director’s Award
Subiksha Raghuram P6.1
14 13th National Primary Schools Golf Championships 2014 1/7/14 10 Individual Events
Individual (Girls) : 3rd Position
(Jin Jiarui P5.3)
Individual (Boys) : 2nd Position
(Jin Bo P5.3)
Team Events
Team (Boys) : 1st Position
(Jin Bo P5.3 & Kunakorn Tang P5.2)
Team (Girls) : 4th Position
(Jin Jiarui P5.3 & Loke Xin Yue P5.2)
15 12th Tiger Cubs Championships 2014 @ National Level 10/7/14 30 PC ‘C’ Division
2 Gold with Honours , 4 Golds , 6 Silvers ,
3 Bronzes

PC ‘D’ Division
1 Gold with Honours , 1 Silver , 1 Bronze ,
1 Merit

HCP Division
Girls – 1 Gold with Honours , 2 Golds ,
1 Silver
Boys – 1 Gold with Honours , 2 Golds ,
3 Silvers , 1 Bronze

HCP Overall Position
Girls – 1st , 2nd , 9th , 10th Position
Boys – 1st , 5th , 9th Position
16 The Boys’ Brigade(88J Co) BB Week 2014 33 Silver Honours Roll
17 National Photography Festival 2014 19/7/14 4 Special Mention
Kayle Teo P3.3
Eva Nadila P6.3
Ibarrola Jan Issac Bermudo P6.3
Neo Jia Hui P6.4

18 4th National Primary School Photography Competition 2014 2/6/14 3 Merit
Eva Nadila P6.3
Ibarrola Jan Issac Bermudo P6.3
Neo Jia Hui P6.4
19 Colour Splash Fun Bin Challenge 2014 30/07/14 290 School Category Prize
Green Trophy & Certificate of Commendation
Toh Wei Si P3.1
Hayley P3.2
Lee Jia Wen P3.2
Lee Jia Ling P5.1
Zheng Yang P4.1

20 World Kids Colouring Day Art Competition(Staedtler) 2014 12/7/14 2 3rd Prize
Zheng Yang P4.1
Consolation Prize
Lee Jia Ling P5.1
21 SYF Celebrations 2forART on-the-spot Art Competition 2014 30/6/14 1 Most Interesting Subject Matter Award
Viewer Choice Award
Lim Li Xuan P3.3
22 Chong Pang CC Story Telling Competition 2014 26/7/14 2 Second
Geetha Sasha P3.4
23 Chong Pang CC Singing Competition 2014 26/7/14 3 Consolation
Akshaya P1.5
T.S Samyuktha P1.3
24 Chong Pang CC Impromptu Speech Competition 2014 26/7/14 2 Consolation
Uma Nalayini P5.1
25 Tanglin CC Singing Competition 2014 13/4/14 1 Third
Uma Nalayini P5.1
26 Sri Sivan Temple Singing Competition 2014 1 Consolation
Uma Nalayini P5.1
27 SPSSC/FAS Inter School 7-a-side Under 10 (Boys) Football Fiesta 2014 15/3/14 10 4th Place
28 N6 Cluster Media & Design Festival 2014 06/11/14 16 1st in Robotics
SHETTY SAMHITHA 5-1
BRIAN SEE JUN WEI 5-1
OH JIAN LIANG 5-1
MUHAMMAD NABIL 5-1

2nd in Robotics
PUA JIA JUN, RAYAN 5-4
MUHD SYAHMI IRFAN B M 4-3
MUHD AHNAF B J 4-3
MUHD DANISH B M D 4-3

Special Mention for 3D Animation
CHAKRABORTY SIDDHARTH 5-1
LEUNG HAO WEI 5-1
MOHAMED DENNY RIZQ 5-1
JOEL DING KAR LUKE 5-1

2nd in Videography
DEWI DIANTIRANI B M 4-3
NUR ADLINA YASMIN 5-1
AZHAD SALIHIN 5-1
ROBLES HYLA JORUEL GINETE 5-1
29 North Zone On-The-Spot-Art Competition 10/11/14 3 Upper Pri Category : 1st
Lee Jia Ling 5.1
Upper Pri Category : 2nd
Zheng Yang, 4.1
Lower Pri Category : 1st
Lee Jia Wen 3.2
30 The Sarawak Chief Minister Cup – 16th Sarawak International Junior Golf Championship 2014 21/11/14 8 C Boys
Dylan Yeo - 10th Position
C Girls
Jin Jiarui - 3rd Position
Loke Xin Yue - 6th Position
D Boys
Kunakorn Tang - 6th Position
Irvyn Tan - 7th Position
Aryan Singh - 16th Position
D Girls
Kuok Kai Lih - 8th Position
Kuok Cha Lih - 9th Position